OPPO, yapay zeka özelliklerini artırıyor

Oppo, yapay zeka (AI) alanında büyük bir adım atıyor ve milyonlarca kullanıcıya yeni nesil akıllı telefon özelliklerini sunmayı hedefliyor. Şirket, 2024 sonuna kadar tüm akıllı telefon serisinde 100’den fazla yapay zeka özelliğini entegre etmeyi planladığını duyurdu ve bu özelliklerin 50 milyon kullanıcıya ulaşması bekleniyor.

Bu iddialı hedef, Shenzhen’de kurulan özel bir AI Ar-Ge Merkezi tarafından destekleniyor. Merkez, görüntü işleme, bilgisayarla görme ve doğal dil işleme gibi temel yapay zeka yeteneklerine odaklanıyor. Oppo, kullanıcı verilerini model eğitiminde kullanmayacağına ve güçlü veri güvenliği önlemleri uygulayacağına dair taahhüt vererek, kullanıcı gizliliğine olan bağlılığını vurguluyor.

Oppo’nun yapay zeka stratejisinin temel taşlarından biri, Google, Microsoft ve MediaTek ile kurulan stratejik ortaklıklar. Google’ın Gemini dil modeli ailesi, Oppo’nun amiral gemisi telefonlarına entegre edilecek ve AI Writer ile AI Recording Summary gibi özellikler sunacak. AI Writer, içerik önerileri, dil bilgisi kontrolleri ve çok dilli çeviri hizmetleri sunarken, AI Recording Summary, toplantılar ve podcast’leri özetleyerek önemli noktaları vurguluyor.

Microsoft, ses ve metin dönüşümünde uzmanlığını Oppo’ya taşıyor. Oppo kullanıcıları, sorunsuz ses kaydı transkripsiyonu için Microsoft Fast Transcription ve Neural TTS ile geliştirilen daha iyi sesli asistan etkileşimlerinden faydalanacak. Ayrıca, Oppo ve Microsoft, kullanıcıların bağlı bir PC üzerinden içerik oluşturmasına, metin çevirmesine ve bilgi aramasına olanak tanıyan Desktop Copilot üzerinde işbirliği yapıyor.

MediaTek ile yapılan işbirliği, donanım optimizasyonuna odaklanıyor. Yapay zeka işlem ünitelerine (NPU) sahip çip setleri geliştiriliyor, bu da sorunsuz performans ve verimli yapay zeka işlemesi sağlıyor. Ayrıca, MediaTek’in güçlü yönlerinden yararlanarak benzersiz yapay zeka özelliklerini Oppo cihazlarına getirecek özel yapay zeka çerçeveleri oluşturuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir